Mauzóleum v Halikarnase
Aj keď výraz mauzóleum nie je celkom neznámy výraz, je vhodné povedať, že v antickom svete bol prvý krát použitý až pri stavbe náhrobku manželky kráľa Satrapa Mausolea. Táto z veľkého smútku a z veľkej lásky k svojmu zosnulému manželovi dala postaviť nebývalý náhrobok v podobe mauzólea.
Architektonicky bolo mauzóleum spojením kamenného masívu orientálnych hrobiek, stĺpového poriadku gréckych chrámov a staroegyptskej pyramídy. Inými slovami - použili sa všetky známe monumentálne prvky.
Základom celej stavby bol masívny kváder z nepálených tehál, ktorý bol obložený mramorom. Presné rozmery nie sú známe, ale pravdepodobne meral 40 metrov na šírku a 20 metrov na výšku.
Na podstavci stál veľkolepý náhrobný chrám obkolesený až 36 iónskymi stĺpmi, ktoré niesli 24-stupňovú pyramídu. Pyramída sa končila plošinou a na nej bolo trojmetrové súsošie Masuola a Artemisie vo voze so štvorzáprahom.
Bohužiaľ ani Mauzóleum v Halikarnase ako jeden zo siedmich divov sveta sa nezachovalo celé. Najväčšiu pohromu pre mauzóleum znamenalo zemetrasenie. Ďalším problémom boli nájazdy rytierov. Časť mauzólea sa však zachovala v Tureckom Bodrume, ktoré leží na mieste niekdajšieho Halikarnasu. Návšteva jedného zo siedmich divov sveta je skutočným zážitkom.