Bermudský trojuholník


 

Odkedy ľudia začali kritizovať moria a oceány, dochádzalo k mnohým prípadom ich zmiznutia. Vo všeobecnosti možno povedať, že hoci sa zakaždým dali nejako vysvetliť, nie vždy boli celkom racionálne a uspokojivo objasnené. Ak jestvuje nejaké miesto, kde dramatické udalosti tohto druhu stále ostávajú zahalené tajomstvom, tak je to iste Bermudský trjuholník.

Prvý krát tento výraz použil vo svojom článku americký novinár Vincent Gaddis až v roku 1964.Odvtedy sa názvom Bermudský trojuholníkoznačuje oblasť medzi Floridou, Bemrudami a portorikom, kde, ako sa zdá, bez stopy zmizlo množstvo lietadiel, lodí a osôb.

LET ČÍSLO 19 SA NEHLÁSI
5. decembra 1945 päť torpédových lietadiel Avenger, vybavených navigačnými prístrojmi, vzlietlo z leteckej a námornej základne Fort Lauderdale na Floride na rutinný let, označený číslom 19. Všetko prebiehalo normálne, keď zrazu po hodine a pol letu veľmi znepokojený poručík Charles G. Taylor oznámil riadiacej veži, že úplne stratili orientáciu a nedokáu ani určiť to, kde je hladina oceánu. Z veže im oznámili, že majú letieť na západ, ale odpoveď dôstojníka bola ešte prekvapujúcejšia:,,Nevieme, ktorým smerom je západ. Všetko je nesprávne, zvláštne. Nie sme si istý nijakým smerom. Ani oceán nevyzerá tak ako obyčajne." Rádiové spojenie sa prerušilo a na pomoc lietadlám bol vyslaný veľký hydroplán Martin Mariner, no aj ten zmizol za rovnako záhadných okolností. V priebehu niekoľkých hodín sa stratilo šesť lietadiel a dvadsaťsedem mužov. Ani vyšetrovacia komisia námorníctva, ani rôzne neskoršie ,,odhalenia" nepriniesli racionálne vysvetlenie prípadu.

NEVYSVETLITEĽNÉ ZMIZNUTIA
Let 19 sa stal najznámejším, nie však jediným prípadom zmiznutia. Zoznam obetí Bermudského trojuholníka je veľmi dlhý. Toto miesto sa preslávilo po celom svete aj vďaka tomu, že k prípadom zmiznutia dochádza nepomerne častejšie ako v iných námorných zónach. V rokoch 1945-1975 tu bez zjavnej príčiny zmizlo tridsaťsedem lietadie, asi päťdesiat lodí a dokonca aj jedna atómová ponorka s kompletným prístrojovým vybavením. Pritom sa nenašli zvyšky týchto strojov, ani ľudské telá. V roku 1918 tu americké námorníctvo prišlo o nákladnú loď Cyklop, na palubo ktorej sa nachádzalo tristoosem členov posádky, medzi nimi aj generálny konzul Alfred Gottschalk. O tridsať rokov neskôr stohol podobný osud aj dopravné lietadlo DC 3, nachádzajúce sa asi päťdesiat míľ od Miami. Kapitán lietadla pritom v poslednej správe pre riadiacu vežu oznamoval, že všetko je v poriadku a čaká na pokyny na pristátie. Je naozaj zvláštne, že okrem letu 19 obete nikdy nevysielali volanie SOS, sôr naopak, často len pár chvíľ pred zmiznutím oznamovali, že ich cesta prebieha v poriadku.

ZVLÁŠTNE SVETELNÉ JAVY
Veľa svdectiev však hovorí o neobyčajných javoch, ako je úplný výpadok palubných strojov, či pozorovanie zvláštnych podmorských svetiel. Záchranársky remorkér Good News sa v roku 1966 pri plavbe z Portorika do Fort Lauderdale ocitol v hustej hmle a otriasali ním nárazy vĺn. Kompas a všetky elktrické prístroje zlyhali. Keď sa lodi podarilo vyviaznuť zo záhadnej hmly, bolo krásne počasie, more pokojné a prístroje normálne fungovali. POdobná nepríjemnosť postihla v roku 1972 pilota Chucka Wakelyho počas letu medzi Bimini a Miami. Tvrdil, že krídla jeho lietadla boli zrazu priesvitné. O pár minút celú pilotovu kabínu zalialo zvláštne svetlo, lietadlo zmenilo smer a on nemohol nijako zasiahnuť. Zrazu sa svetlo stratilo a prístroje začali normálne fungovať. Spomeňme ešte prípad z roku 1975, keď sa na pobrežnej hliadkovej lodi Diligence, idúcej na pomoc horiacej nákladnej lodi, náhle a bez príčiny vyplo rádio. Posádka videla padať z oblohy záhadné zelené svetlá. Ani vyšetrovanie tohto prípadu neprinieslo racionálne vysvetlenie poruchy a neobyčajných svetelných javov.

 

 

 

 

 

 

Aj skúsený cestovateľ by sa mal vo vlastnom záujme niektorým miestam oblúkom vyhnúť. Jedným z takýchto miest je určite územie Bermudského trojuholníka. Cestovateľskí notorici hovoria, že najkrajším momentom na ďalekej ceste je návrat. Ak si to však namierite napriek varovnému výkričníku do tajuplného trojhranu na západnej strane severného Atlantiku, túto fázu dovolenky si pokojne môžete vyčiarknuť.

 

 

Diablov trojuholník

Je to synonymický názov pre oficiálne uznávané miesto Bermudského trojuholníka, teda oblasti, ktorá zaberá cez 8000 kilometrov štvorcových a vymedzujú ho Bermudy, Miami a ostrovSan Juan v Portoriku. A hoci toto oficiálne označenie použil až v roku 1664 novinár Vincent Gaddis, jeho tajomné sily šarapatili už omnoho skôr. Deštruktívna aktivita stúpla najmä za posledných 50 rokov, ale paranormálne situácie tu zažíval už aj Krištof Kolumbus, ktorý si poznačil, že pri plavbe sa mu kompasy zbláznili a nad hladinou sa objavovali záhadné svetlá. On na rozdiel od tisícky mŕtvych, ktorí nikdy nenašli cestu z tohto smrteľného náručia, vyviazol so zdravou kožou.


 

Toľko šťastia určite nemal LET 19, ktorý v roku 1945 vstúpil do histórie ako najslávnejšia poprava v Bermudskom trojuholníku. „Všetko je zlé, stratili sme sa. Ani more nie je tam kde má byť,“ boli posledné slová Charlesa Taylora, veliteľa letky piatich lietadiel, ktoré sa stratili a nikdy nenašli ich pozostatky. Rovnako ako lietadlo, ktoré sa ich vydalo hľadať.

UFO, Atlantída, alebo diabol?

To ale neboli jediní stratenci, ktorých zhltol Bermudský trojuholník. Keď sa vrátime do histórie, rok 1872 priniesolmysteriózny príbeh o lodi Mary Celeste, ktorú síce (ako jednu z mála) našli, ale vyhladenú od posádky, po ktorej nebolo ani chýru, ani slychu. Ešte dávnejšie kapitán lode Good News potvrdil, že ich ťahala záhadná hmla ako z hororu kamsi do neznáma. Nakoniec sa im ale podarilo vyviaznuť z pazúrov zahmlenej „smrti“. A boli aj ďalší - lietadlo Douglas DC-3, KC-135 Stratotankers, americké lietadlo P-47. Z vražednej hmly sa nikdy nevymotalo viac ako tisícka ľudí a v rokoch 1945 – 1975 viac ako päťdesiat lodí a cez tridsať lietadiel. Tie dosvedčujú na vlastných osudoch nebezpečenstvá Bermudského trojuholníka.


 

Je to len náhoda, alebo sú práve na týchto miestach pozostatky bájnej Atlantídy, ktorá by sa mala rozprestierať na dne oceánu? Niektorí zasa hovoria, že si tu mimozemské civilizácie zriadili svoje „pokusné“ laboratórium. Dokonca sa objavila historka, že Bermudský trojuholník je bránou do pekla. Neboli by to ale vedci, ak by sa nesnažili prísť na kĺb veciam, ktoré už roky nútia leteckých dispečerov smerovať prepravu inými cestami.

Kde je pravda?

Každý z konšpirátorov trvá na tej svojej teórii. Na druhej strane existujú aj logické zdôvodnenia, pri ktorých je možnosť, že nejde o žiadne veľké tajomstvá. Totižto v minulosti tadiaľto prechádzala značná časť dopravy a nedajú sa teda vylúčiť obyčajné náhody. Tým by mal výdatne pomáhať golfský prúd, ktorý by mal mať na svedomí vodné víry, ktoré by nemusel každý ustáť. Navyše v okolí sa nachádzajú aj Modré jaskyne, ťahajúce lode pod vodu, ako keď niekto vytiahne zátku vo vani. Vedci potvrdili aj to, že v oblasti sa môžu vyskytnúť magnetické anomálie, ale zatiaľ meraniami neboli dokázané.


 

 

 

 

Výkyvy magnetizmu môžu mať aj prirodzené a vôbec nie paranormálne príčiny. To, prečo v niektorých a najmä v tých najzávažnejších momentochprestala fungovať navigácia, je však neobjasnené. Ďalším dokázaným faktom je aj to, že miesto sa vyznačuje nielen vodnými, ale aj vzdušnými prúdmi, od miernych turbulencií až po hurikány a tie leteckej doprave určite neprajú.

Zlyháva ľudský faktor?

Keď sa niečo nevie dostatočne vysvetliť, aj múdra veda zvykne veci hodiť na zlyhanie ľudského faktora. Tak sa v niektorých prípadoch postupovalo aj pri nehodách v rámci Bermudského trojuholníka. Doktor fyziky A. Jelkin sa predsa len snažil ospravedlniť ľudské zlyhania prostredníctvom postavenia nebeských telies. V perigeu, teda v momente, keď je Mesiac najbližšie k Zemi, môže dochádzať pod hladinou oceánu k pohybom ionizovanej magmy, čo znemožňuje prácu navigačných prístrojov. A tak by sa vysvetlilo, že aj starí morskí vlci neboli schopní identifikovať polohu. To by ale nevysvetľovalozáhadnú hmlu, ktorá sa tu dokázateľne vyskytuje. Údajne ale spojenie slnečných lúčov, vody soli a silných vetrov môže vyvolať aj fatamorgánu na oceáne, či vo vzduchu.


 

Je jasné, že v oblasti Bermudského trojuholníku stroskotali mnohé lode aj lietadlá z celkom prirodzených príčin. Ale potom je tu množstvo tých nevysvetlených a nenájdených, ako celý Let 19. Bermudský trojuholník je skrátka miesto, na ktoré je aj veda krátka a preto je vhodnejšie skúmať ho iba z tepla domova ako plavbou, kde na vás môže striehnuť trebárs loď duchov.